- Úvod
- Udělej si sám
- Dřevostavby – poradíme jak vyřešit povrchovou úpravu
Dřevostavby – poradíme jak vyřešit povrchovou úpravu
Dřevostavba je budova, při jejíž stavbě bylo z velké části použito dřevo. Nejčastěji se používá dřevo z jehličnatých stromů. Je to především dřevo smrkové, jedlové , borové a modřínové. Z cenových důvodů, ale také z důvodů zvýšené životnosti, je stále více používáno dřevo ze sibiřských borovic a modřínů. Někdy je k opláštění využíván tis, který nevyžaduje nutně povrchovou úpravu. Mezi tyto masivní dřevostavby patří především sruby, roubenky, hrázděnky nebo sendvičové stavby. Moderní dřevostavby jsou označovány často jako ekologické stavby. Nové technologie výstavby a zateplení snižují náklady na vytápění.
Roubená stavba je stavba, jejíž stěny jsou vybudovány technikou roubení. Povrch trámů je otesán, nebo na pile ohraněn. Jedná se o otevřené dřevo. Mezi trámy je pak výmaz. Srub je tvořen z kulatiny dostatečného průměru, bez výmazu. Z povrchu kulatiny musí být vždy odstraněno tak zv. lýko – nesavá blána, časem se slupující z celé plochy. Mezi stavby s větším podílem dřeva lze počítat i zděné budovy s dřevěným opláštěním.
Základní zásada. Dřevo, které bude v přímém styku s povětrností, nikdy povrchově neupravujte hoblováním. Na opláštění použijte vždy dřevo s povrchem, který zůstal po dělení pilou. Na tyto řezy se v severských zemích používají speciálni okružní pily nebo karty. Neupravený povrch je ideálním podkladem pro nátěrovou hmotu. Povrch dřeva u srubu vždy zdrsněte.
K povrchové úpravě se používají nejčastěji lazury. Nejvhodnější jsou lazury slabovrstvé, pokud možno s vysokou penetrační schopností a současně vysokou odolností na povětrnost.
Pro tyto účely je na trh dodávána značkou SOKRATES speciální, vodou ředitelná lazura, vyrobená na bázi uretanizované fermeže Lazurit FORTE. Extrémní penetrace, pomalé zasychání. Dva nátěry jsou konečným nátěrem. Výsledkem je polomatný dřevěný povrch. Pokud chcete získat na omak příjemný povrch použijete k vrchnímu nátěru, podle zatížení 1 – 2 nátěry Lazurit PLUS, vyrobený na bázi uretanizovaného hybridního alkydu. K získání mimořádného povrchu použijete po prvním nátěru Lazurit FORTE 2x silnovrstvou lazuru SOKRATES. Tam kde chcete docílit barevnosti perníčkové chaloupky použijete SOKRATES Sedlácká barva. Nová generace barev. Uretanizovaná, lněná fermež, olej, alkydy a speciální pojivo elesticity. 2 x nátěr. Nátěr dokonale zvýrazní kresbu dřeva. Nikdy se neoloupe. Doporučené nátěrové hmoty mají ošetřené povrchy, které jsou rezistentní k napadení houbami a plísněmi. Brání tak jejich prorůstání do dřeva. Jsou vodou ředitelné.
Z rozpouštědlových systémů doporučujeme SOKRATES olejová lazura DŘEVO. Pomalu zasychající fermežová lazura s extrémní penetrační schopností, odolností na povětrnost a povrchem odolným před napadením plísněmi a houbami. Pro značku SOKRATES vyrobil přední německý výrobce nátěrových hmot na dřevo CLOU.
Všechny uvedené nátěrové hmoty jsou vybaveny kombinovanými UV filtry a hyrofobními vosky. Tam, kde hrozí napadení dřeva dřevokaznými houbami, ošetříte nejprve dřevo biocidním přípravkem. My doporučujeme Lignofix E profi, nebo vhodný Bochemit.
Pro interiér Vám nabízí SOKRATES celou škálu interiérových lak.: Podlahy - parketové laky MOVIpur a 100% polyuretan Tango, na nábytek Aquafin PLUS, Aquafin professional a Aquafin S 119 a speciální vysokobrusné základních laky a celou řadu olejů na podlahy, nábytek a obložení stěn. Tvrdý olej na dřevo, tvrdý olej s voskem, vysokosušinový olej, dvousložkové oleje, včelí vosk na nábytek, vosky pro venkovní prostředí a unikátní tmel pro exteriér a interiér – vrtání, frézování a hoblování ANO.
Výrobky Sokrates zakoupíte u nás v Železářství Bobošík.